Jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne cz. 2

Wczoraj były pierwsze trzy pomysły na udane zdjęcia nocne, dzisiaj kolejne. Ciekawe który Wam najbardziej przypadł do gustu? Napiszcie koniecznie w komentarzach pod artykułem.

Pomysł 4 – wydobądź z ciemności ciekawą architekturę. Ludzie to nie koty, w nocy za dobrze albo w ogóle nie widzimy. Na szczęście mamy niesamowitego przyjaciela, który w nocy widzi bardzo dobrze – nasz cyfrowy aparat :)

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Centrum Kopernika to idealny kandydat na ciekawe nocne ujęcie. Dodatkowo interesująco wygląda w tle Wisła i most Śląsko–Dąbrowski

Co prawda wymaga to zastosowania pewnej sztuczki, ale efekt jest bardzo zadowolający. Na zdjęciu możemy pokazać to, czego tak naprawdę sami dobrze nie wiedzieliśmy :)

Zdjęcie obok to Centrum Kopernika w Warszawie, zawsze na trasie naszego nocnego pleneru.

Będąc w tym miejscu po zapadnięciu nocy, widzimy tylko te jasne, świecące elementy architektury, resztę skrywa mrok.

Aparat nastawiony na naświetlanie 30 sekundowe pieknie wszystko wydobywa i ukazuje naszym oczom. Obrazek wręcz wygląda jak grafika komputerowa.

Inny przykład to zdjęcie wykonane pod mostem Świętokrzyskim. Ekspozycja ustawiona na 30 sekund wspaniale wydobyła szczegóły a na dodatek tak długi czas naświetlania spowodował zjawiskowe rozmycie tafli wody…

Uwaga – maksymalny czas dostępny z poziomu programu S/Tv to 30 sekund, dłuższe czasy do uzyskania tylko po przejściu na program M i tryb „bulb”.

Pomysł 5 – szukaj kolorowych plam w ciemności. Ja bardzo lubię wyszukiwać i uwieczniać na zdjęciach kontrasty.

Czasem to jest zderzenie pieknej modelki z odrapanym, brzydkim tłem, a czasem kolorowa plama światła na tle ciemności nocy.

Szwendałem się kiedyś po okolicach Rynku Nowego Miasta i w którejś z uliczek zobaczyłem ten obraz – światło, które wylewało się z okien, a cała reszta kamienicy spowita była w ciemności.

Podczas postprodukcji lekko ociepliłem okna a stonowałem jasność i nasycenie kolorów reszty zdjęcia. Efekt – wg mnie bardzo ciekawy.

Pomysł 6 – upoluj ciekawy konktur na tle nieba. Robiąc kiedyś zdjęcia na placu Zamkowym wypatrzyłem młodego człowieka w kapeluszu, który wprost idealnie odcinał się na tle niebia o zmierzchu. Dość sprawnie wykadrowałem i udało mi się złapać tę scenę.

Podczas obróbki zdjęcia delikatnie przyciemniłem dół zdjęcia, sprawiłem, że kontur zlał się bardziej z ciemnym dołem i mam takie oto, fajne ujęcie.

Od tej pory poluję na kontury, zawsze jednak staram się aby w tle działo się coś ciekawego.

Kolumna Zygmunta jest na tyle chatakterystyczna a zarazem malownicza, że doskonale nadaje się do wykorzystania w takim ujęciu.

Dodatkowo, właśnie tam często mamy grajków, połykaczy ognia i tak dalej – gotowych modeli do naszego kadru :)

Pomysł 7 – zrób fotomontaż z księżycem. Ten i wczorajszy artykuł dotyczy zdjęć nocnych. Jak się zorientowałeś, najczęściej aby zrobić zdjęcie w nocy czas naświetlania waha się od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund.

Z tego artykułu o robieniu zdjęć księżyca wiesz z kolei, że dobre zdjęcie księżyca wymaga czasu naświetlania rzędu 1/125 – 1/200 sekundy. Czyli dwa sprzeczne ustawienia ekspozycji.

Nie da się więc na jednym zdjęciu zrobić pięknego mostu w nocy i księżyca, który nad nim góruje.

Możesz jednak zrobić.. dwa zdjęcia i je potem połączyć w programie graficznym (Photohop Elements czy Gimp wystarczą w zupełności).

Jedno zdjęcie robisz tak, aby pokazać most (np. f16, 30s, ISO 200) a drugie aby poprawnie naświetlić księżyc (f16, 1/125s, ISO 200).

Pamiętaj jednak – dla obu zdjęć zmieniasz nie tylko parametry ekspozycji ale też.. ogniskową! Szeroki kąt dla mostu, tele dla księżyca. A efekt końcowy? Dość zabawny :)

Pomysł 8 – maluj światłem a na koniec błyśnij lampą. Ta technika wymaga trochę wiedzy, sprzętu ale efekt końcowy jest wart zachodu. Jak zrobić takie zdjęcie?

Najpierw ustaw aparat na statywie, ekspozycja powinna być dostosowana do całości sceny – w tym przypadku czas pewnie wynosił ok. 3–5 sekund.

Wówczas, masz 3–5 sekund na swoje „malowanie”.

Na aparat załóż lampę błyskową i przestaw tryb błysku na „rear” albo po polsku na „druga roletę migawki”.

Ten tryb wyzwoli lampę błyskową pod koniec naświetlania a nie na początku ekspozycji.

W efekcie – na zdjęciu zarejestruje się malowanie, a na koniec również Ty :) Spróbuj a zdjeciami pochwal się na Facebooku!

Dodaj komentarz