Jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne cz. 2

Wczoraj były pierwsze trzy pomysły na udane zdjęcia nocne, dzisiaj kolejne. Ciekawe który Wam najbardziej przypadł do gustu? Napiszcie koniecznie w komentarzach pod artykułem.

Pomysł 4 – wydobądź z ciemności ciekawą architekturę. Ludzie to nie koty, w nocy za dobrze albo w ogóle nie widzimy. Na szczęście mamy niesamowitego przyjaciela, który w nocy widzi bardzo dobrze – nasz cyfrowy aparat :)

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Centrum Kopernika to idealny kandydat na ciekawe nocne ujęcie. Dodatkowo interesująco wygląda w tle Wisła i most Śląsko–Dąbrowski

Co prawda wymaga to zastosowania pewnej sztuczki, ale efekt jest bardzo zadowolający. Na zdjęciu możemy pokazać to, czego tak naprawdę sami dobrze nie wiedzieliśmy :)

Zdjęcie obok to Centrum Kopernika w Warszawie, zawsze na trasie naszego nocnego pleneru.

Będąc w tym miejscu po zapadnięciu nocy, widzimy tylko te jasne, świecące elementy architektury, resztę skrywa mrok.

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Symetryczna kompozycja w tym przypadku okazała się trafiona w dziesiątkę…

Aparat nastawiony na naświetlanie 30 sekundowe pieknie wszystko wydobywa i ukazuje naszym oczom. Obrazek wręcz wygląda jak grafika komputerowa.

Inny przykład to zdjęcie wykonane pod mostem Świętokrzyskim. Ekspozycja ustawiona na 30 sekund wspaniale wydobyła szczegóły a na dodatek tak długi czas naświetlania spowodował zjawiskowe rozmycie tafli wody…

Uwaga – maksymalny czas dostępny z poziomu programu S/Tv to 30 sekund, dłuższe czasy do uzyskania tylko po przejściu na program M i tryb „bulb”.

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Poluj na kontrasty, warto :)

Pomysł 5 – szukaj kolorowych plam w ciemności. Ja bardzo lubię wyszukiwać i uwieczniać na zdjęciach kontrasty.

Czasem to jest zderzenie pieknej modelki z odrapanym, brzydkim tłem, a czasem kolorowa plama światła na tle ciemności nocy.

Szwendałem się kiedyś po okolicach Rynku Nowego Miasta i w którejś z uliczek zobaczyłem ten obraz – światło, które wylewało się z okien, a cała reszta kamienicy spowita była w ciemności.

Podczas postprodukcji lekko ociepliłem okna a stonowałem jasność i nasycenie kolorów reszty zdjęcia. Efekt – wg mnie bardzo ciekawy.

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Taki kadr nie może być naświetlany na 30 sekund tylko dużo, dużo krócej. Dzięki temu kontur będzie wyraźny, a jasne niebo zdominuje całą scenę

Pomysł 6 – upoluj ciekawy konktur na tle nieba. Robiąc kiedyś zdjęcia na placu Zamkowym wypatrzyłem młodego człowieka w kapeluszu, który wprost idealnie odcinał się na tle niebia o zmierzchu. Dość sprawnie wykadrowałem i udało mi się złapać tę scenę.

Podczas obróbki zdjęcia delikatnie przyciemniłem dół zdjęcia, sprawiłem, że kontur zlał się bardziej z ciemnym dołem i mam takie oto, fajne ujęcie.

Od tej pory poluję na kontury, zawsze jednak staram się aby w tle działo się coś ciekawego.

Kolumna Zygmunta jest na tyle chatakterystyczna a zarazem malownicza, że doskonale nadaje się do wykorzystania w takim ujęciu.

Dodatkowo, właśnie tam często mamy grajków, połykaczy ognia i tak dalej – gotowych modeli do naszego kadru :)

Pomysł 7 – zrób fotomontaż z księżycem. Ten i wczorajszy artykuł dotyczy zdjęć nocnych. Jak się zorientowałeś, najczęściej aby zrobić zdjęcie w nocy czas naświetlania waha się od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund.

Z tego artykułu o robieniu zdjęć księżyca wiesz z kolei, że dobre zdjęcie księżyca wymaga czasu naświetlania rzędu 1/125 – 1/200 sekundy. Czyli dwa sprzeczne ustawienia ekspozycji.

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Kiedy zobaczyłem tę scenę wiedziałem, że muszę ją uwiecznić. Tylko potrzeba zastosować opisany obok fortel

Nie da się więc na jednym zdjęciu zrobić pięknego mostu w nocy i księżyca, który nad nim góruje.

Możesz jednak zrobić.. dwa zdjęcia i je potem połączyć w programie graficznym (Photohop Elements czy Gimp wystarczą w zupełności).

Jedno zdjęcie robisz tak, aby pokazać most (np. f16, 30s, ISO 200) a drugie aby poprawnie naświetlić księżyc (f16, 1/125s, ISO 200).

Pamiętaj jednak – dla obu zdjęć zmieniasz nie tylko parametry ekspozycji ale też.. ogniskową! Szeroki kąt dla mostu, tele dla księżyca. A efekt końcowy? Dość zabawny :)

Pomysł 8 – maluj światłem a na koniec błyśnij lampą. Ta technika wymaga trochę wiedzy, sprzętu ale efekt końcowy jest wart zachodu. Jak zrobić takie zdjęcie?

jak zrobić ciekawe zdjęcia nocne, jak zrobić ciekawe zdjęcia w nocy, poradnik fotoamatora
Co namalujesz i jaką minę zrobisz na koniec zależy wyłącznie od Ciebie :)

Najpierw ustaw aparat na statywie, ekspozycja powinna być dostosowana do całości sceny – w tym przypadku czas pewnie wynosił ok. 3–5 sekund.

Wówczas, masz 3–5 sekund na swoje „malowanie”.

Na aparat załóż lampę błyskową i przestaw tryb błysku na „rear” albo po polsku na „druga roletę migawki”.

Ten tryb wyzwoli lampę błyskową pod koniec naświetlania a nie na początku ekspozycji.

W efekcie – na zdjęciu zarejestruje się malowanie, a na koniec również Ty :) Spróbuj a zdjeciami pochwal się na Facebooku!

Dodaj komentarz