Co kupić fotoamatorowi pod choinkę?

Coraz mocniej czuć święta w powietrzu, galerie handlowe pękają w szwach, napięcie rośnie i coraz bliżej do.. stycznia kiedy to na allegro będzie sporo nietrafionych prezentów choinkowych w dobrych cenach :)

Aby zminimalizować ryzyko nietrafionego prezentu dla fotoamatora spieszę z kilkoma radami i obserwacjami, może pomogę :) Zacznijmy od tego – kto jest w domu fotoamatorem?

co kupić fotoamatorowi pod choinkę, poradnik fotoamatora, poradnik fotograficzny
Tak wygląda moja fotograficzna torba. Nie wierzę, że moja żona wiedziałaby czego jeszcze w niej nie mam :)

Jest nim mężczyzna. To najczęściej oznacza, że mamy do czynienia z ekspertem a on spędza w internecie i na forach z innymi ekspertami większość wolnego czasu :)

Jako kobieta, żona nie masz szans, eksperci wiedzą wszystko, kupili już wszystko, a to czego jeszcze nie mają i tak jest poza zasięgiem i możliwością zrozumienia nie-eksperta :)

A tak zupełnie poważnie, jako facet i posiadacz sporej torby ze sprzętem foto – naprawdę nie chciałbym być zaskoczony przez żonę jakimś nowym elementem wyposażenia, bo może to grozić delikatnie mówiąc sytuacją „allegro w styczniu”, od której zaczęliśmy :)

Jest nim kobieta. Bardzo możliwa sytuacja – ciągle nie ma aparatu… Można więc skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych w tym artykule „jaki aparat cyfrowy kupić pod choinkę„. Jeśli aparat już posiada, prawdziwe są tezy dotyczące mężczyzn, ewentualnie czytaj dalej i szukaj „bezpiecznych” prezentów…

Są nimi oboje – wtedy można zamiennie stosować powyższe rady :)

co kupić fotoamatorowi pod choinkę, poradnik fotoamatora, poradnik fotograficzny
Jedna z kilku możliwych opcji – czasopismo dla amatorów fotografii, zawsze pełne dobrych artykułów może być ciekawym i bezpiecznym prezentem

W miarę bezpieczne propozycje zakupowe. Zastanawiając się niemałą chwilę nad odpowiedzią nad tym pytaniem doszedłem do wniosku, że biorąc pod uwagę dostępny budżet można w miarę bezpiecznie zasugerować:

Spory budżet. W tej kategorii przychodzą mi do głowy dwie, no może trzy pozycje: statyw (taki w cenie 500–700 złotych, najlepiej markowe Manfrotto z głowicą kulową) o ile go jeszcze fotoamator nie posiada, lampa błyskowa (koniecznie tej samej marki co aparat, wydatek rzędu 900–1400 złotych, najlepiej najwyższa lub oczko mniej lampa w ofercie producenta aparatu) oraz ewentualnie obiektyw – ale tylko i wyłącznie taki, który został wyraźnie zamówiony i opisany przez fotoamatora. Nie polecam kupowania obiektywu po konsultacji z panem „fachowcem” w sklepie dla idiotów :)

co kupić fotoamatorowi pod choinkę, poradnik fotoamatora, poradnik fotograficzny
Dobre pozycje, albumy czy książki o fotografii to zazwyczaj kosztowne pozycje – w sam raz na udany prezent pod choinkę

Mały budżet. Przez mały rozumiem przedział 100–250 złotych. W tej cenie dostępnych jest sporo akcesoriów, ale problem jest taki, że możemy znowu nie trafić i kupić coś co już amator w torbie ma. Wg mnie bezpiecznym i dobrym prezentem może być album lub książka o fotografii.

Sam kupiłem sobie niedawno wielgachną i pełną pięknych zdjęć książkę o Annie Leibovitz. W zasadzie każda pozycja o klasykach fotografii może być bardzo udanym prezentem.. Również subskrypcja dobrej, fachowej literatury – można na iPada, można tradycyjnie, papierowo…

Kursy, warsztaty, plenery fotograficzne.

Trafionym prezentem zawsze będzie voucher na imprezę w Akademii Fotografii Amatorskiej AFA. Nie oburzajcie się na tę jawną reklamę, w końcu poradnik piszę pod honorowym i zobowiązującym patronatem AFA.

co kupić fotoamatorowi pod choinkę, poradnik fotoamatora, poradnik fotograficzny
Opinie uczestników warsztatów czy kursów w AFA publikujemy as-is, bez cenzury i ingerowania w treść :)

A poważnie – nie twierdzę, że prezent musi być z AFA, choć dokładam wszelkich starań żeby każdy kurs, warsztat, plener czy inna impreza w AFA dawała uczestnikom jak najwięcej frajdy, wiedzy i możliwości rozwijania swoich talentów.

Co oznacza dla Ciebie gwarancję zadowolenia z prezentu obdarowanej osoby, a o to przecież chodzi, prawda?

Zresztą od dawna zamiast „sprzedawać” zachęcam do poczytania opinii uczestników naszych imprez w zakładce „Opinie” na stronie AFA i podjąć decyzję samemu.

Staram się aby każde ważniejsze, a najlepiej cykliczne wydarzenie miało swoje opinie. Najwięcej oczywiście mają kursy podstawowe oraz weekendowe AFA.

A zakup samego prezentu, vouchera prezentowego AFA jest banalnie prosty. Opisany jest zresztą na tej stronie, a komu się nie chce czytać (do czego jednak zachęcam :) może napisać do AFA na prezent@afa.edu.pl.

Prezent może być wystawiony na konkretną osobę lub okaziciela (wygodne dla prezentów firmowych), na konkretną imprezę lub po prostu na określoną wartość do wykorzystania. A ponieważ jest ważny 12 miesięcy, na pewno się uda to zrobić :)

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć temat „co kupić pod choinkę fotoamatorowi”. Wierzę, że dzięki tym radom, Twój prezent okaże się trafiony i spędzicie te święta na radosnym pstrykaniu samych dobrych fotek :)

Dodaj komentarz